Törpe-brahma
Származási helye:
Anglia
Eredete:
Az első nagyméretű brahmák megjelenése után már nem sokkal, 1870-ben kifejlesztették a törpe-brahmákat is Angliában. Kezdetben azzal próbálkoztak, hogy a kisnövésű brahmákat tenyésztették tovább, de ez nem járt sikerrel. Entwisle, egy angol tenyésztő aki példátlan számú törpe tyúkfajta "bölcsőjét ringatta". Végül eredményesen kísérletezett aseel-tyúkokkal, törpe cochinok és lábtollas törpe tyúkok keresztezésével. A későbbiek során még chabókkal is pároztatták. Az első példányok már 1887-ben átkerültek Európába és Amerikába. A fajta hamarosan több országban is nagy népszerűségre tett szert.
Megjelenés:
Nagy testvéreihez hasonlóan a törpe-brahmák is óriásnak számítanak a maguk nemében. Egy brahma "tyúkocska" 1200 grammot nyom, tehát nagyjából ugyanannyit, mint egy "nagytermetű" rajzolatos hamburgi tyúk. Kisugárzással rendelkező madarak. A fajtára középmagas állás illetve tömzsi széles testfelépítés jellemző. Az utóbbit mégjobban kihangsúlyozza a tömött dús tollazat. A hát eléggé rövid, törés nélkül megy át a farokba. A farok eléggé magasan hordott, rövid és jórészt szétterjesztett. A kakasok fő- és melléksarlótollai szélesek, lekerekítettek, a farok tollakat teljesen befedik. A dús tollazatnak köszönhetően a nyak vastagnak és rövidnek tűnik, de azért előkelően görbült. A fej a kisebbek közül való, de kerek és széles. A széles koponyájunk a szem fölé nyúlik, úgymond szemöldököt képezve. A taraj három redőből épül fel, a füllebenyek pirosak, a szemek vörösbarnák. A törpe-brahmák lába sárga, sűrűen tollazott. Még a lábfejek is teljesen tollal fedettek.
Színek és jellemző mintázatok:
A fajtát többszegélyes, többszegélyes ezüstfogoly, többszegélyes kékfogoly, kolumbián, borsárga-kolumbián, kékmintás kolumbián, kékmintás borsárga-kolumbián, nyírfa színű, borsárga és fehér változatokban tartják.
Tulajdonságok:
A törpe-brahmák egészen népszerűek, kezdők számára is ajánlottak. A tojók kiváló kotlósok, a csibék felnevelése sem okoz rendszerint gondot. Ugyanakkor a tojók gyakran később kezdik a tojásrakást, és a teljes kifejlettség elérése is tovább tart, mint más fajtáknál. A törpe-brahmák nagyon szelídek és jámborak, könnyen kezessé válnak. Nem igazán vágynak a röpködésre, ezért nyugodtan tarthatjuk őket egy viszonylag alacsonyabb kerítésen belül is: 60 cm-es általában már megteszi. A kakasok rendszerint szintén barátságosak, ritkán agresszívek. A kiállításokra szánt példányokat tiszta, fedett kifutón kell tartani, hogy a lábtollazat ne koszolódjon, rongálódjon. Általában a kiállítás előtt sort kell keríteni egy alapos mosásra. Jámbor természetük és jó étvágyuk miatt a törpe-brahmák könnyen hízásnak indulnak. Takarmányozásukat ezért adagolva kell megoldani, ügyelve arrra, hogy ne legyen lehetőségük egész nap táplálkozni.
Különlegességek:
A fajta széles koponyaformáját inkább tekinthetjük elméletinek, mint általánosan előfordulónak. Valójában ez a legtöbb színváltozatnál nem található meg, csak a nyírfaszínű és a kolumbián mintázatú egyedeknél. Az összes többi színváltozat képviselőire hosszú, keskeny fej a jellemző.
|